Kalan Süre

Haberler

EDT Expo’da yerel tatlar yarıştı

Türk mutfak kültürüne önemli katkılar sağlayan, Öztiryakiler’in mutfak sponsorluğunu üstlendiği ve CNR EDT Expo’da 23-26 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenen Localchef Yarışması, Gastrobosphorus Pastacılık Yarışması ve Üniversiteli Şefler Yarışması başarıyla sonuçlandı. Ünlü sunucuların görev aldığı yarışmalarda birbirinden değerli jüri üyeleri Anadolu’ya özgü malzemelerle yapılan nefis tatları seçmekte zorlandılar. Yerel üretimi ve bu doğrultuda yapılan etkinlikleri destekleyen endüstriyel mutfak sektörünün öncü markası Öztiryakiler, 3 gün boyunca yarışmacıların ihtiyacı olan profesyonel mutfak ekipmanlarını sağlayarak sektör profesyonellerinden tam not aldı.
 
Localchef Yarışması’nda konsept gereği Anadolu coğrafyasındaki yerel ürünler kullanarak pişirilen tatlar yarıştı. Yerel üreticileri desteklemek, yerel ürün kullanımı üzerine farkındalık yaratmak amacı taşıyan yarışmanın birincisi Four Seasons Hotel oldu. Gastrobosphorus Patisserie’de yarışmacılar, Anadolu coğrafyasındaki lokal ürünleri uluslararası pastacılık sektöründe kullanılan malzemelerle harmanlayarak pasta, pralin çikolata, çikolata heykeli ve unlu mamuller hazırladılar. Mövenpick Hotel İstanbul yarışmanın birincisi oldu. Üniversiteli Şefler Yarışması ise genç yetenekleri Türkiye’nin başarılı şefleriyle buluşturdu ve yoğun ilgi gören yarışmanın birincisi  Nişantaşı Üniversitesi oldu.
 
 
Gastronominin gelişimine yönelik paylaşım alanı oluşturan pek çok organizasyonu “sosyal sorumluluk” penceresinden bakarak destekleyen Öztiryakiler, EDT Expo Fuarı’na renk katan yarışmaların tamamında sağladığı endüstriyel mutfak ekipmanları ve teknik desteği ile beğeni topladı. Firmanın  Yön. Kur. Başkan Yardımcısı Tahsin Öztiryaki yarışmalara ilişkin şunları dile getirdi. “Tarih boyunca birçok farklı coğrafya ile kültürel etkileşime giren, dünyanın en zengin ürünlerinin yetiştiği Anadolu topraklarından çıkan lezzetlerin tanıtımı ve geleceğe aktarılması noktasında büyük görev üstlenen bu özel organizasyonda firma olarak yer almaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.”